Piston Nedir, Nasıl Kullanılır, Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Piston bir silindirin içerisinde bulunan ve ileri geri hareket eden parçanın ismidir. Bu piston biyel kolunda bağlı olmakla beraber krank mailini döndürmektedir. Krank mailinin dönebilmesi için pistonun aşağıya doğru hareket ederek silindirin içinde bulunan gazların yakılmasını sağlar.

Piston silindirde yer alan yakıt ve hava karışımını sıkıştırarak motorun verimini arttırır. Bu piston basit olarak motor içerisinde bulunan yanma enerjisini mekanik enerjide dönüştürmektedir.. Pistonlar Düz etekli, oto termik ve oval olarak üç çeşittir.

Arabanızda çeşitli olarak farklı piston arızalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu arızalarından bir tanesi piston kolunun yatak sesinin duyulmasıdır, duymuş olduğunuz ses kollarındaki yatak boşluğu ile ilgilidir. Motor yağmalarının normal değerde olsa bile bu sesi duyuyorsanız piston yataklarını değiştirmeniz gerekmektedir. Değiştirmemeniz durumunda motorunuzla ilgili büyük bir problem yaşayabilirsiniz.

Bir diğer piston arızası ise piminden ses gelmesidir. Bu ses motorun en düşük çalışma rejiminde meydana gelir. Duymuş olduğunuz sesleri bir birinden ayırt etmeniz çok zordur. Piston sesini duyuyorsanız diğer sorunlardan bir tanesi’de budur. Piston hareket ederken silindir bu sırada duvarlara çarparak ses oluşturur. Piston sesi sadece motor soğuk olduğunda duyuyor ve motoru ısındığında kesiliyorsa eğer bir problem yoktur endişelenmenize gerek yoktur. Fakat yinede arabanızdan herhangi bir sesle karşılaşmanız durumunda arabanızı bir ustaya göstererek sebebi ve sonucunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir