Motorun Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Motor yağının sürekli olarak değiştirilmesi durumunda motorun ömrünün daha da uzamasında en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Önerilen bakım süresi 10 Bin KM’de bir yağın değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor içerisinde olan parçaların aşınmasını engelleyerek aynı zamanda motor içerisinde gelecek olan hararetin önüne geçerek engellemektedir.

Araba Motorları Neden Yağ Yakar ?
Motorun içerisinde olan pistonlar zaman zaman yağın üst tabakalarına kadar çıkmasına neden oluyor. Pistonların üst kısımda olan yakıtın ve hava karışımının içindeki yağda yanarak motor yağının yanmasına yol açmaktadır.

Motor Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Arabanızda devamlı olarak yağ eksilmesi yaşıyorsanız burada arabanızın motoru yağ yakıyor demektir. Motorun yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu egzozunuzun rengine bakarak anlayabilirsiniz.

Arabanızın egzozundan mavi renkli bir duman çıkıyorsa eğer arabanızın motor kısmında olan yağ pistonlar’dan yukarıya çıkarak yanıyor anlamına gelir. Bunların dışında ise motor yağını koyduğunuzda kapağı açıp bakarak’ta anlayabilirsiniz. Motor yağı kapağından hava geliyorsa eğer arabanızın motor yağını yaktığını gösteren bir problemdir. Bu problem karşısında yapmanız gereken arabanızın pistonlarını bir ustaya kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde arabanızda ileriye dönük ciddi bir sorunlar ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Arabanızın motorunu stop ettikten sonra arabanızı düz bir zemine çekip yağ kontrolü yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız kontrolleri farklı günlerde yapıp yağ yakıp yakmadığı kontrolünü kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak arabanız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir