Katalitik Konvertör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Katalitik Konvertör Nedir ?
İçten yanmalı motorlara sahip olan otomobiller yanma sırasında bazı zararlı gazlar üretirler. Bu gazlar arabaların kullanımının artmasıyla birlikte tehlike oluşturmaya başlamıştır. Egsozların salgılamış olduğu zararlı gazlara dönem dönem kısıtlanmıştır. Üreticiler tarafından kısıtlanan co2 salınımlarına karşı Ar-Ge ile yapılan yeni sistemler geliştirilmiştir. Bunlardan birisi olan 90’lı yılalrdan bu yana kullanılan katalitik konvertörlerdir.
Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır ?
Lpg kullanımı ve sürüş stilinde oluşan bozukluklar katalitik konvertörün ömrünün daha hızlı dolmasına sebep olur. Kalitesiz yakıt kullanımı da konvertörün dolmasında büyük bir önemi vardır. Turbolu arabalarda sürekli olarak alt devirlerde performansa zorlamak yanma odasına gönderilen yakıtın da yanmayarak kurum olarak oluşmasına sebep olur ve bu sırada katalizörü doldurur. Katalizörün tıkanması alt devirlerde performans eksikliğine yol açar.
Katalitik konvertörlerin değiştirilmesi maliyetli olduğu için kullanıcılar daha genellikle iptal ettirme yolunu tercih edebiliyorlar fakat çevre için zararı yüksek boyutlarda olduğu için kesinlikle iptali önerilmez. Özellikle dizel olan motorlarda katalitik konvertörün iptali kanserojen maddelerin havaya salınmasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir