DSG Şanzımanı Nedir, Nasıl Çalışır ?

DSG Şanzıman Nedir ?

VW grubu arabalarda tercih edilen bir vites tipi olan bu DSG şanzımanın yarı otomatik bir şanzıman olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni nesil arabalarda tercih edilen bu şanzıman tipinde performans ve yakıt tasarrufunun etkili olduğu bu şanzıman tipi çift kavramlıdır.

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır ?

Ülkemizde en çok satılan araba markalarından biri olan Volkswagen firmasının arabalarında tercih ettiği bu şanzıman modelinin en önemli artıları arasında yakıt tasarrufu yer almaktadır. Diğer şanzıman modelleriyle karşılaştırdığımızda iki farklı debriyaj sistemi bulunmaktadır. Bu sistem arabanın performansını arttırmasını ve yakıt tasarrufu yapmasını sağlamaktadır. Bu şanzıman tipinde iki farklı debriyaj bulunduğu için arabanın geçişleri daha stabil hale getirilmektedir. İlk olarak bulunan sistem de arabanın tekli vitesleri kullanılırken 1-3-5 , ikinci debriyaj sisteminde 2-4-6 vitesleri kullanılmaktadır.

Araçda iki debriyaj bulunmasının sebebi ise aracın performansını dahada yükseltmektir. Vites geçişleri sırasında bir sonraki gelecek olan vites şanzıman tarafından hazır tutularak aracın hareket halinde meydana gelen tork kaybı bu vites sisteminde meydana gelmez. DSG şanzıman modelinin 6 ileri, 7 ileri ve 8 ileri sistemlerde de kullanılmaktadır.

6 ileri olarak üretilen vites DSG şanzımanlar ıslak bir sistem ile üretildiğinden devamlı olarak yağ değişimi yapılması gerekmektedir. Bu yüzden devamlı yüksek ısı sarf eden modellerde yağ değişimini sık sık yaptırmanız şanzımanınız için önemli bir durumdur.

Fakat yeni çıkan 7 ve 8 ileri olan DSG şanzıman modellerinde bu tarz sistem tercih edilmiyor. Islak model yerine bu modellerde kuru şanzıman tercih edilmektedir. DSG şanzıman modellerinde ise herhangi bir yağ değişimine ihtiyaç duyulmamaktadır. Artı özellikleri yönünden ise bu şanzıman en çok tercih edilen ve en iyi otomatik şanzımanlar arasında olmayı başarmıştır.

DSG Şanzımanı Nedir, Nasıl Çalışır ?” için bir yorum

  • 24 Şubat 2018 tarihinde, saat 08:08
    Permalink

    dsg şanzuman çok iyi inşallah dsg şanzumanlu araba almayı düşünüyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir