Benzinin Litresi 6 Liraya Yükseldi

 Geçtiğimiz gün yapılan 12 kuruşluk zamın ardından ilk defa 6 TL sınırını geçti. Hakkari’nin Çukurca ilçesi ve Şemdinli ilçesinde 1 litre benzin fiyatının zamın ardından 6.02 liraya çıktı. Uluslararası piyasada ürün fiyatlarının yükselmesi benzinin sonrasında motorinde de zam olanağını tetikledi. Sektör temsilcileri tarafından motorinde hafta başına 8-10 kuruş arasında yapılan zammın gündeme geldiğini belirtti ve net rakamların bugün belli olacağını söyledi.
Petrolde Üretim Kısıtı
Başta gelen Suudi Arabistan olmak üzere dünyadaki büyük üreticiler tarafından petrol üretimi kısma kararları teyit edildi. Bu kararla piyasadaki petrol miktarı düşmeye devam ederek miktarın azalması için petrol fiyatlarını yukarı doğru çıkarmaya başladı.
İngiltere’den Gelen Endeks
İngiltere’de benzinin endeks değerleri belirlenirken hafta başına 654 dolar olan endeks birden yükselerek 664 doları gördü. Yurtiçi piyasada benzine 12 kuruş zam olarak geldi. Endeksin artma sebebi Suriye’deki gerilim, üretimin kısalması olarak alınan kararın teyit edilmesi ve petrol üretim noktalarında olan riskler endeks artışına sebep oldu.
Kurun Düşmesi Pompada Fiyatı Neden Etiklemiyor ?
Türkiye’de dolar kurunun aşağıya doğru gitmesi elbette fiyatları etkileyen bir unsurdur. Dolar kuru düştü fakat pompada nihai fiyatlar belirlenirken son 5 gün içerisindeki ortalama alınarak ortalamalar çerçevesinde pompa fiyatları belirlenecek.
Hakkari’de Pahalı Olma Sebebi Nedir ?
Akaryakıtta pompa fiyatları belirlendiği sırada ürün ve vergi kadar önemli olan başka bir unsurda söz konusu şehrin rafineriye, ikmal noktalarına olan uzaklığı ve aynı zamanda nakliye bedeli uzaklık mesafesi arttıkça pompa fiyatı ve diğer illere göre de ayrışıyor ve artıyor.
Motorine Zam Sinyali
Motorin endeksinde görünen hareketlilik devam ettiği sürece hafta başında motorine de zam yapılması mümkündür. Motorine salı veya çarşamba günlerinde 8 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir